Torbágyi Hírek 2025.02.09. Évközi 5. vasárnap
Jövő heti miserendünk:
febr. 11. | kedd | 18.oo | szentmise |
febr. 15. | szombat | 18.oo | szentmise |
febr. 16. | vasárnap
|
8.45
11.15 |
szentmise
gyerekmise |
- Febr. 3-án Szent Balázs püspök és vértanú emléknapja volt, a balázsáldás szentelményében ezen a hétvégén részesülhetünk a szentmisék után.
- Febr. 6-án, az elsőcsütörtöki igeliturgiában megemlékeztünk a sokunk által tisztelt és szeretett Hagyó József atya tizedik égi születésnapjáról.
- A mai napon kezdődik a házasság hete, melynek idei mottója: Beszélgessetek a házasságotokért! Számtalan rendezvényen vehetünk részt, támogató olvasmányokat találhatunk: https://www.hazassaghete.hu/
- Hétfőn este fél 7 – fél 8-ig plébániánk közösségének Szentlélekben való megújulásáért imádkozunk a templomban.
- Kedd, febr. 11-e a betegek világnapja, amelyről az esti szentmisében megemlékezünk, de a betegek kenete szentségét jövő vasárnap a reggeli szentmise keretében szolgáltatjuk ki idős vagy beteg testvéreinknek. A szentség felvételének feltétele, hogy a megszentelő kegyelem állapotában legyünk, azaz előtte szentgyónáshoz járuljunk, szentmisén vegyünk részt és áldozzunk. Aki szeretne, de nem tud egyedül eljutni a templomba, kérje a karitász önkénteseinek segítségét! Lehel Ildikó 30 7496394
- Kedden este fél 8 – 9-ig folytatjuk az evangéliumról szóló tanulmányainkat felnőtt hittan keretében a plébánián. Mindenkit szeretettel várunk!
- 22-én, szombat délután 14-18 óra között a tavalyi találkozóhoz hasonlóan bemutatkoznak egyházközségünk közösségei. Az idei együttléten szeretnénk arról is beszélgetni, hogy közösségi tagokként mit kapunk a közösségeinktől, milyen kis- és nagyobb plébániai közösségre vágyunk még.
Babits Mihály: Balázsolás
Szépen könyörgök, segíts rajtam, Szent Balázs!
Gyermekkoromban két fehér
gyertyát tettek keresztbe gyenge nyakamon
s úgy néztem a gyertyák közül,
mint két ág közt kinéző ijedt őzike.
Tél közepén, Balázs-napon
szemem pislogva csüggött az öreg papon,
aki hozzád imádkozott
fölém hajolva, ahogy ott térdeltem az
oltár előtt, kegyes szokás
szerint, s diákul dünnyögve, amit sem én,
s ő se jól értett. De azért
te meghallgattad és megóvtad gyermeki
életem a fojtogató
torokgyíktól s a veszedelmes mandulák
lobjaitól, hogy fölnövén
félszáz évet megérjek, háladatlanul,
nem is gondolva tereád.
Óh ne bánd csúf gondatlanságom, védj ma is,
segíts, Sebasta püspöke!
Lásd, így élünk mi, gyermek módra, balgatag,
hátra se nézünk, elfutunk
a zajló úton, eleresztve kezetek,
magasabb szellemek – de ti
csak mosolyogtok, okos felnőttek gyanánt.
Nem sért ha semmibe veszünk
s aztán a bajban újra visszaszaladunk
hozzátok, mint hozzád ma én
reszkető szívvel… Mosolyogj rajtam, Balázs!
ki mint a szepegő kamasz,
térdeplek itt együgyű oltárod kövén –
mosolyogj rajtam, csak segíts!
Mert orv betegség öldös íme engemet
és fojtogatja torkomat,
gégém szűkül, levegőm egyre fogy, tüdőm
zihál, s mint aki hegyre hág,
mind nehezebben kúszva, vagy terhet cipel,
kifulva, akként élek én
örökös lihegésben. S már az orvosok
kése fenyeget, rossz nyakam
fölvágni, melyet hajdan oly megadón
hajtottam gyertyáid közé,
mintha sejtettem volna már… Segíts, Balázs!
Hisz a te szent gégédet is
kések nyiszálták, mikor a gonosz pogány
kivégzett: tudhatod, mi az!
Te ismered a penge élét, vér izét,
a megfeszített perceket,
a szakadt légcső görcseit, s a fulladás
csatáját és rémületét.
Segíts! Te már mindent tudsz, túl vagy mindenen,
okos felnőtt! Te jól tudod,
mennyi kínt bír el az ember, mennyit nem sokall
még az Isten jósága sem,
s mit ér az élet… S talán azt is, hogy nem is
olyan nagy dolog a halál.
Házasság Hete
Több mint két évtizede Angliából indult ez a kezdeményezés, amely Valentin-nap környékén minden évben egy hétig a házasság és a család fontosságára kívánja irányítani a figyelmet.
A házasság hetét – amelyhez nemzetközi és hazai szinten számos ismert közéleti személyiség csatlakozott kifejezve elköteleződését a házasság, a család ügye iránt – mára 4 kontinens
21 országában ünneplik. Hazánkban 2008 óta rendezik meg az országos eseménysorozatot
a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, számtalan nagyváros, település, közösség részvételével.
A házasság Isten csodálatos ajándéka és gondoskodása az ember számára, amelyben a felek megtapasztalhatják a feltétel nélküli szeretet, a hűség és az őszinte megbocsátás értékét egy nekik rendelt, de nem tökéletes társon keresztül.
A házasságban egy férfi és egy nő saját elhatározásából elkötelezi magát, hogy egymás bátorítására, segítésére és védelmére törekedjen egész életében. Ilyen módon a házasság felelősségteljes, biztonságos és meghitt közösséget jelent számukra, és áldásul szolgál életük minden más területén is. A házasság hete olyan széles körű összefogásra törekszik, mely gyakorlati példamutatással, tudományos kutatások eredményeivel, bibliai és erkölcsi érvekkel támasztja alá a házasság örökkévaló értékét.
Bátorít minden olyan helyi kezdeményezést, amely hidat épít az adott közösség környezetében élő házaspárok és családok felé, amely segíti életüket, boldogulásukat. Nyíltan beszél a házasság mindennapi valóságáról, örömeiről és feszültségeiről. Igyekszik bölcs és gyakorlati tanácsokkal ellátni a házasokat és házasulandókat, valamint a teljes helyreállás reményét ébren tartani azokban, akiknek a kapcsolata válságban van, illetve valamilyen ok miatt megszakadt.
Betegek Világnapja
Február 11-e II. János Pál kezdeményezésére 1993-tól a Betegek Világnapja annak emlékére, hogy Lourdes-ban 1858. február 11-én jelent meg a Szűzanya Soubirous Bernadett 14 éves francia lánynak, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A Betegek Világnapjának célja, hogy “Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését. Ezen a napon kérjük a “Betegek gyógyítóját”, hogy testi és lelki bajainkból a kegyelem kiemeljen és segítsen.
Az egyház soha nem tekintette tehernek a betegeket, szenvedőket, hanem – ahogy Szent Lőrinc vértanú nevezte őket – ők lelki kincsek, az egyház kincsei. Nem is lehet ez másként, hiszen Jézus is lehajolt a beteghez, embere lett a Beteszda fürdőnél lévő magára hagyottnak, Pál számára – és sok szent pap számára – megélt valóság a szenvedőkkel való egység: “Ki szenved, hogy ne égnék vele?” Az egyház a betegekben Krisztusnak akar szolgálni.
- 4 368