Torbágyi Hírek 2024.08.18. Évközi 20. vasárnap

Jövő heti miserendünk:

aug. 20. kedd – Szent István király 8.45 szentmise
aug. 24. szombat 18.oo szentmise
aug. 25. vasárnap   8.45 szentmise
  • Kedden, augusztus 20-án reggel ¾ 9-kor mutatunk be szentmisét. Tarjáni István polgármester úr meghívóját a Szent István-napi esti ünnepségről mellékletben láthatjuk.
  • Előre beírhatjuk naptárunkba, hogy Pannonhalmára utazhatunk különbuszos zarándoklat keretében, október 5-én. A bazilika fennállásának 800. évfordulóját ünnepli. Tudnivalók és jelentkezési lehetőség alább olvasható.
  • Templomunk búcsúját szept. 15-én, vasárnap tartjuk a reggeli szentmise után.
  • Augusztus 10-én zajlott az 1 úton gyalogos zarándoklat a Mária Út teljes hosszán, aminek egyházmegyei szakaszához Dori Gabriella testvérünk csatlakozott. Lelkes beszámolóját mellékletben olvashatjuk. Idén a gyermek-szülő szeretetkapcsolatért fohászkodtak.

Pannonhalmi zarándoklat 2024. október 5.

Plébániánk okt. 5-re egész napos zarándoklatot szervez Pannonhalmára, a bazilika 800. jubileumi évében.

Indulás reggel 8-kor a vasútállomástól, bérelt autóbusszal. Hazaérkezés az esti órákban.

Délelőtt a gyógynövénykert és tanösvény bejárása, ebéd után tárlatvezetés a program.

Hazafelé útba ejtjük a Wohlmuth Ferenc vértanú pap emlékére megnyílt látogatóközpontot, Császár településen. Szentmise szervezése folyamatban.

Az autóbuszbérlés díját az Ohmüllner Márton Alapítvány téríti, a résztvevőktől 4.000.-Ft/fő összeget kérünk szépen befizetni, mely a közös ebéd és a bazilika vezetett megtekintésének díját tartalmazza. A felnőtt családtaggal érkező 12-18 év közötti ifik számára a részvétel térítésmentes.

Egyéb attrakciók látogatása fakultatív módon, egyénileg megváltott belépőjeggyel.

Előzetes jelentkezés a szentmisék után a sekrestyében vagy Dori Gabi testvérünknél. Szeretettel hívjuk Testvéreinket!

https://www.youtube.com/watch?v=1eQU08qpoqA

Beszámoló az “1 úton zarándoklat”-ról

„A zarándok belső útra indul. Nem a kíváncsiság vezeti, hanem van egy mély belső vágya: a megtisztulás, a megújulás, az érintődés utáni vágy. Hogy találkozzon az Örökkévalóval, a Szenttel és ez a találkozás átjárja, változtassa, tisztítsa, megújítsa.” Siba-Rohn Hilda

Napjainkban nagyon sok ember, hívő és nem hívő, azért indul útnak, mert változást szeretne. Elismeréssel, és valljuk be, némi irigységgel olvassuk a több hetes, kihívásokban is bővelkedő zarándoklatokról szóló beszámolókat.

Az 1 Úton Nemzetközi Zarándoknapnak egyik célja, hogy megmutassa, hogy itthon is lehet zarándokolni, és tartalommal megtölteni a csodás természeti és épített környezetben erőnkön felül teljesített időt.

Idén, augusztus 10-én, tizenegyedik alkalommal indultak útnak zarándokok ezrei, igazolva, hogy ez a fajta közösségi élmény egyre többeket mozgat meg.

A Mária Út teljes útvonalán (Máriazell, Budapest, Mátraverebély-Szentkút, Csíksomlyó), minden szakaszon egyetlen közös célért, idén a gyermek-szülő szeretetkapcsolatért szervezett zarándoklatokat a Mária Út Egyesület.

Egy 30 fős zarándokcsoport tagjaként Bodajkról indultunk Fehérvárcsurgóra, majd onnan vissza.

Az Egyesület önkéntesei a szó igazi és átvitt értelmében is utat mutattak. A végigjárt napi szakaszon öt állomáson kaptunk lehetőséget előre összeállított elmélkedések átgondolására. Az elmélkedésekhez kapcsolódó kérdések révén mindenki rátekinthetett szülő-gyerek viszonylataira:

– magában fogalmazhatott választ olyan kérdésekre, amelyek segítették feltárni az esetlegesen a múltban kapott vagy okozott sérelmeket

– vagy felidézett olyan, rég elfeledett emlékeket, amikor szüleink/gyermekeink szeretetét élhettük meg, vagy a saját gondoskodó szeretetünk felismeréséhez adott szempontokat

– szembesített azzal, hogy mennyire fontos számunkra, hogy gyermekeink megismerjék az elődöket, hogyan ápoljuk elhunyt szeretteink emlékét.

A zarándoklat szervezőinek fontos célja még, hogy a zarándokok ismerkedjenek az adott szakasz jelentősebb épített és természeti értékeivel. A Gaja-völgy bejárásán túl ezért is került a programba Fehérvárcsurgón a templom mellett, a Károlyi kastély meglátogatása.  A kastélyban megtekinthető családfa és az ősök képeivel beborított falak kapcsolódtak a zarándoklat témájához, jó példát mutattak a felmenők emlékének megőrzésére. A kastély szépen gondozott angolparkjában Sólyom Barbara kert- és tájépítész előadását hallgathattuk meg. Mindannyian a park története és a benne található növénykülönlegességek bemutatására számítottunk. Végül is szó esett ezekről is. Az előadás a Biblia Édenkert teremtéséről szóló fejezetének felolvasásával indult, néhány kérdés-felelettel megalapozva egy interakciót az előadó és a hallgatósága között.

Az előadó a park növényeinek „kitettségét” ismertetve hozta szóba a ránk is hatást gyakorló változásokat, amelyekhez képtelenek vagyunk elég gyorsan alkalmazkodni. Gondolatébresztő volt az előadás záró témája: a növények egy apró magba zárva tudnak tovább adni az utódoknak minden, az életben maradáshoz szükséges információt. A saját emberi létünkre vetítve még sokáig fogok töprengeni ezen, hogy keresztény emberként milyen formában tudnánk az újabb nemzedéknek az „életben maradáshoz” minden szükségeset közvetíteni.

Az út végén a bodajki kegytemplomba, Szűz Máriához térhettünk vissza. Több irányból ide érkező zarándokcsoportokkal a megérkezés örömében adhattunk hálát a nap ajándékaiért.

A Mária Út mindannyiunknak lehetőséget biztosít arra, hogy akár a saját régiónkban ki tudjuk próbálni a zarándoklást.

Dori Gabriella

  • 4 181